Vyhledat
MENU

« zpět

Rozhovor s Petrem Pelánem

Šlehačky vybojovaly na Českém národním poháru 2019 historický postup do pohárové Evropy a my Vám přinášíme pohled strůjce úspěchu, vedoucího Šlehaček a zároveň brankáře - Petra Pelána.

Petře, v první řadě gratuluji k výborným výsledkům. Jak bylo náročné poskládat konkurence schopný tým v době prázdnin?
Mnohokrát děkuji, od podzimu, kdy se nám podařilo soutěž vyhrát, se toho hodně změnilo. Na podzim jsme se scházeli v podstatě pořád ve stejné sestavě a všichni odevzdávali maximum. Bohužel na jaře jsme díky vinou mnoha zranění měli kolikrát problém se sejít v dostatečném počtu a to se podepsalo pod našimi výkony.

Naše štěstí bylo, že kluci o datu poháru věděli dlouho dopředu, takže si tam nikdo nenaplánoval dovolenou nebo jiné akce, takže jsme nakonec složili silný tým, který, jak jsme doufali, mohl být konkurence schopný i v tak silném turnaji. Jedinou výjimkou bylo zranění Pavla Šloufa těsně před turnajem, z čehož byl právem velmi nešťastný, ale doufáme, že se dá brzy do kupy.

Jaký cíl jste si dávali před začátkem ČNP 2019? Co pro by pro vás znamenalo úspěch a co naopak neúspěch?
Před začátkem ČNP jsme se kluky dohodli, že si to tam jedeme hlavně užít. Pro všechny z nás byl úspěch už to, že jsme se dokázali kvalifikovat do ČNP. Samozřejmě jsme nechtěli udělat ostudu a snili jsme o postupu ze skupiny.

Byli jste nalosováni do skupiny C společně s pražským favoritem Restaurace u Pecků, kolínským týmem Hero Kolín a SV Ayl Jihlava. Dokázal bys ohodnotit kvalitu jednotlivých soupeřů?
Z mého úhlu pohledu nejtěžším soupeřem byla paradoxně Jihlava, kterou jsme dokázali porazit 2:1 díky gólům Pepy Vitouše a Dominika Chotěborského. První jmenovaný byl v podstatě u všech gólů, které jsme dokázali vstřelit, ať už asistoval nebo sám vstřelil. Druhý zápas s Kolínem byl velice vyrovnaný a oproti prvnímu zápasu jsme museli bohužel po inkasovaném gólu dotahovat, což se nám povedlo a zápas skončil 1:1. V posledním zápase jsme dostali celkové favority, kteří se bohužel velmi brzy dostali do dvougólového vedení. Jejich tlak pokračoval a hráli v 6 v poli i s brankářem, čehož se nám posléze podařilo využít a snížili jsme na 1:2, což je rozhodilo a na chvíli jsme převzali kontrolu a do poločasu jsme měli dvě obrovské šance na vyrovnání, které jsme bohužel nevyužili. Po přestávce se soupeř zklidnil a opět dostal hru pod kontrolu, což i díky mé chybě znamenalo, že přidal dva góly a nakonec vyhrál 1:4.

Ze skupiny jste postoupili z druhého místa do osmifinále, kde na Vás čekal kopřivnický RS Team. Jak tento zápas probíhal?
Pro nás byl už postup ze skupiny velký úspěch a druhé místo bylo překvapením. Tento zápas byl první, kde se nám podařilo soupeře zatlačit a měli jsme konečně možnost rozvinout kombinaci. Avšak soupeř dobře bránil a my měli vychýlenou mušku. A trest na sebe nenechal dlouho čekat, soupeř využil svého prvního brejku a šel do vedení. Po poločase se náš tlak stupňoval a shodou okolností soupeř 7 minut před koncem využil další brejk a navýšil vedení. V tu chvíli jsme vystřídali brankáře a hráli powerplay, což se vyplatilo. Už asi za minutu jsme snížili a zhruba půl minuty před koncem jsme dokázali srovnat. Následoval penaltový rozstřel, kde soupeř zahajoval kopat a prvních 5 penalt  byli střelci neomylní, avšak při šesté penaltě se mi podařilo udržet nervy na uzdě a penaltu chytit. Když pak Míra Nemček, který mne i nahradil v bráně při powerplay a celý turnaj hrál výborně, proměnil, propukla u nás v týmu obrovská euforie.

Po fantastickém postupu jste měli jistotu evropské ligy a ve čtvrtfinále jste čelili jednomu z nejlepších týmů v republice – Gamblers Most. Byl tento soupeř nad Vaše síly nebo se přes ně dalo postoupit?
Tento soupeř byl z mého pohledu velice silný a sehraný. Téměř celý zápas jsme hráli bez míče a z mého pohledu už byl tento soupeř nad naše síly. Celý zápas hráli v 6 hráčích a zejména reprezentační brankář Bíro byl velmi znát jako šestý hráč.

Na mistrovství jste si dokázali vybojovat vstupenku do Evropské ligy, která se bude konat v září v Benátkách. Budou se Šlehačky účastnit této prestižní akce?
Byli jsme tímhle úspěchem velmi ohromeni a vůbec jsme s ním nepočítali, takže jsme měli pouze asi dva dny na rozhodnutí a nakonec jsme se s kluky dohodli, že pojedeme, přeci jen taková příležitost se již nemusí opakovat.